
STÅENDE APPLAUS: Årets ildsjeler er dette ekteparet fra NMK Egersund, som står på for egen og andre klubber. Foto: Stian Ormestad, Bilcross.no.
– De har en enorm kapasitet og «nei» er et ord som er helt ukjent for dem.
Se flere bilder fra NMK-gallaen på Bilcross.no sin Facebook-side.
Se Bilcross.no sine anbefalinger for 2026-sesongen – oppdateres!
– Dette er et ektepar som brenner for motorsport. De har i en årrekke lagt ned utallige timer for sin egen klubb og sitt eget baneanlegg og andre klubber. De kom opprinnelig fra annen gren i motorsporten til bilcross og rallycross.
– Likevel var de sentrale i gjenoppbyggingen av baneanlegget med blant annet bilcrossbane, etter at klubben hadde ligget nede noen år og gjenoppsto med nytt anlegg i 2014, ble det lest opp fra begrunnelsen – før navnet, eller navnene, på Årets ildsjel skulle ropes opp.
Hele familien er med
– De har i flere år vært ledere og nestledere og styremedlemmer i klubben sin i godt over ti år nå, og de er fortsatt dette i 2025, samt at de er medlemmer av diverse komiteer. Begge innehar lisenser som brukes aktivt i egen og andres klubber i nærmiljøet.
– Hele familien er engasjert i motorsport både barn og svigerbarn, de lever og ånder for sin egen klubb det er ikke få timer som tilbringes på baneanlegget, heter det i begrunnelsen:
– Han er i tillegg baneansvarlig, racekontroller, instruktør for brann og ansvarlig for utdanning av disse, samt nylig tatt jurypapirer. I tillegg til alt dette er han aktiv utøver.
Liten klubb med store løp
– Hun innehar de fleste brikker: Løpsleder, jury, sekretær og instruktør. Hun er kjent for sin høye stemme. Felles for de begge er at de sier aldri nei og utfordringer finnes det alltid løsninger på, uansett.
– Ikke sjelden tar de med seg vognen og reiser rundt til andre klubber for å hjelpe til, selv om de har nok å finne på på eget anlegg. Svaret er som oftest «ja, vi kommer. vi».
– De kommer fra en liten klubb, men de har likevel arrangert flere store løp. De har båret opp en klubb som lå nede til å ha fått et flott anlegg og sørget for at det arrangeres flere løp i forskjellige grener.
«Nei» er et ukjent ord
– Felles for disse er at de har en enorm kapasitet og «nei» er et ord som ikke finnes hos dem, heter det i begrunnelsen for at akkurat disse to ildsjelene fikk NMKs ildsjel-pris for 2025:
– Cecilie Tengesdal og Tor Egil Tengesdal i NMK Egersund! Vi gratulerer!, blir det nærmest ropt for å overdøve en applaus som allerede var godt i gang.
Ildsjelene ble nærmest løftet opp på podiet til stående og taktfast applaus fra NMK-galla-salen, vel fortjent.














